EMÜ loomakliinikus raviti 2009.a kokku 8250 looma

Nõuanded lemmiklooma omanikule

Pealkiri puudub

Kraniaalse ristatisideme rebend koertel

18.10.2011

Kraniaalne ehk eesmine ristatiside on peamine side, mis hoiab põlveliigest stabiilsena. Ristatisideme haigus on krooniline protsess, mille käigus side degenereerub ja puruneb, põhjustades liigese ebastabiilsust, valu ning hilisemat osteoartriidi ehk luu-liigesepõletiku teket. 

Kraniaalse ristatisideme haigus on krooniline ja progresseeruv. Longe avaldub tavaliselt  äkitselt peale kiiret jooksusööstu või aktiivset mängimist, mil side rebeneb. Tekkinud longe on enamasti ühepoolne ning muutub mõne aja pärast vähem märgatavaks. Haiguse süvenedes longe intensiivistub põlve ebastabiilsusest põhjustatud liigesepindade kahjustuse tõttu, seepärast on soovitav kohe peale lonke avastamist pöörduda loomaarsti vastuvõttu.

Juhul kui ühe põlve kraniaalne ristatiside on rebenenud, siis hoolimata sellest, kas seda on kirurgiliselt parandatud või mitte, võib rebeneda ka teise tagajäseme ristatiside.

Kuidas ravida?

Ravi võimalusi on kahte tüüpi – kirurgiline ja konservatiivne ravi. Suurte koerte puhul  eelistatakse tavaliselt kirurgilist meetodi, mille eesmärk on põlveliigese stabiliseerimine. Kirurgilisi meetmeid on mitmeid, kuid ükski neist pole tõestatud olema parem kui teine.

Hoolimata teostatud tehnikast määratakse koerale liikumispiirang 8-10 nädalaks. Lisaks sellele on oluline operatsioonihaava jälgimine. Juhul kui haav tugevalt punetab, nõretab või on turses, tuleb konsulteerida loomaarstiga. Vajadusel võib haava hoolduseks kasutada füsioloogilist või kloorheksidiini 0,05% lahust.

Kindlasti peab koer  vähemalt 10 päeva jooksul kandma kraed, mis takistab tal haava lakkumist ja näkitsemist, mis võib kaasa tuua haava nakatumise suuõõnest pärinevate bakteritega. Peale operatsiooni määratakse koerale raviskeem, mis sisaldab üht või kahte valuvaigistit ning vajadusel ka antibiootikume. Lisaks kehtib kirurgiliselt ravitud loomale samasugune liikumis- ja kaalulangetus juhend nagu ainult konservatiivse ravi puhul.

Konservatiivne ravi seisneb kaalulangetamises vähendamaks survet liigesele, valuvaigistamises ning mõõdukas liikumises. Pidev, sagedane ning madalakoormusega treening - näiteks jalutamine või ujumine - aitab taastada liigese liikuvusulatust ning lihasmassi ning vähendada liigset kehakaalu. Välistatud peaksid olema kõik aktiivsed jooksud ja hüppamised. Valuvaigistamiseks kasutatakse mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid, mis leevendavad nii valu kui ka põletikku. 

 

   •