Prindi see leht

Erakorralise meditsiini ja intensiivravi osakond

Eesti Maaülikooli Väikeloomakliinikusse kui referentskliinikusse saabub väga tihti kriitilises seisus patsiente, kes vajavad intensiivset ravi ja jälgimist. Seetõttu loodi kaks aastat tagasi loomakliinikus eraldi üksusena töötav erakorralise meditsiini ja intensiivravi osakond.

Kes me oleme?

Hetkel on loomakliinikus kaks erakorralise meditsiini ja intensiivravi suunitlusega loomaarsti (Dr Kadri Janson ja Dr Valentina Oborina), osakonnas roteeruvad ka nooremarstid ning ortopeediale ja sisehaigustele spetsialiseerunud loomaarstid. Öövalves teostavad esmaabi erinevate valdkondade loomaarstid.

Mida osakonnas tehakse?

Kriitiliselt haiged ja vigastatud loomad on sageli seisundilt väga haprad ning vajavad enne põhjalike uuringuid esmast stabiliseerimist. See tähendab, et loomadele paigaldatakse veeni kanüül, mille kaudu manustatakse vajalikke ravimeid ning vedelikke. Lisaks kontrollitakse olulisi elulisi näitajaid. Vajadusel antakse hingamise kergendamiseks hapnikku.

Erakorralisel visiidil kõige sagedamini kasutatavad diagnostilised protseduurid on vereproovide analüüsimine, röntgenuuringud ning kiirultraheli. Kiirultraheli kujutab endast menetlust, kus kontrollitakse rinna- ja kõhuõõnes vaba vedeliku olemasolu. Põhjaliku ultraheli, koos organite mõõtmise ja struktuuri hindamisega, teostab sisehaiguste arst, siis kui loom on selleks protseduuriks stabiilne. Osakonnas töötavad arstid haldavad sageli teistest osakondadest suunatud kriitilisi patsiente, seega on tihe koostöö teiste arstidega äärmiselt vajalik.

Millised patsiendid viibivad osakonnas?

Kõige üldisemalt seletatuna viibivad osakonnas kõik loomad, kes vajavad püsivat jälgimist ja hooldust. Kriitiliselt haiged loomad paigutatakse loomakliiniku keskel asuvasse intensiivravi statsionaari, kus neid pidevalt jälgitakse ning korrigeeritakse raviplaane vastavalt vajadusele.

Osakonnas tegeletakse loomadega, kes vajavad vereülekannet, kellel on püsivad hingamisteede ja/või südamehaigused ning urineerimisraskused. Samuti on loomaarstide ja abiliste jälgimise all kõik hulgitraumadega loomad ning patsiendid, kes on krambivalmiduses.

Kui patsiendid vajavad söötmiseks sondide paigaldamist või urineerimisraskuste korral uriinikateetrite paigaldamist, siis ka see on osakonna arstide valdkonnas.

Erakorralise meditsiini osakonna arstid käsitlevad ja õmblevad ka kergemad nahahaavad.

Intensiivravi osakonnas oleva looma külastamine

Osakonnas olevad loomad võivad olla sageli tugevate ravimite mõju all, samuti võib osakonnas olla paralleelselt ka teisi haigeid loomi ning ka bioohutuse kaalutlustel ei soovitata neid loomi igapäevaselt külastada.

Suhtlus toimub tavaliselt kaks korda päevas telefoni teel või kui looma seisundis on toimunud muutuseid. Palume mõistvat suhtumist kui loomaarstil pole koheselt võimalik loomaomanikuga telefonile vastata - arst helistab alati esimesel võimalusel tagasi ning annab infot!

Teavitustöö omanikele

Erakorralise meditsiini osakond koostab erinevaid infolehti loomaomanikele, et teadvustada erinevaid ohtusid ning anda võimalusel infot selle kohta, mida omanikud ise kodus saavad teha.

Lisainfot leiate sellelt lehelt.

Kulukas

Kriitilise haige eest hoolitsemine kliinikus on kulukas. Miks see nii on? Seda seetõttu, et patsient vajab tihti individuaalset valvet, mis tähendab, et püsivalt on keegi looma juures, kes võtab vajalikud näidud, korrigeerib raviplaani ning manustab vajalikke ravimeid. Väga sageli vajab loom mitmeid korduvaid vereproove ja korduvaid ultrahelisid või muud kujutavat diagnostikat, seega statsionaarse ravi kulud sellistel patsientidel on suuremad.

Valmis õnnetusjuhtumiks

Loomadel ei ole haigekassat, mistõttu soovitame alati loomaomanikel oma loomad kindlustada. Loomade kindlustuste kohta leiate infot:

https://www.if.ee/eraklient/kindlustused/lemmikloomakindlustus

https://www.ergo.ee/erakliendile/loomakindlustus/lemmikloom

Loomakliinikus on võimalik taotleda järelmaksu võimalust Medicreditist. Info leiate siit: www.medicredit.ee.

Esmaabi

Erakorraline vastuvõtt toimub EMÜ Väikeloomakliinikus ööpäevaringselt. Pikkade järjekordade puhul toimub erakorraliste patsientide vastuvõtt triaaži põhimõttel – see tähendab, et patsiendid, kes on seisund on kriitilisem, võetakse vastu eelisjärjekorras.

Palume suhtuda mõistvalt, kui Teie viibimine kliinikus venib pikemaks kui olite lootnud. Me soovime Teid ja Teie looma aidata, kuid abivajajaid võib olla rohkem ning antud momendil tõsisema terviseprobleemiga kui Teie loomal. 

Kui Teie lemmikloom vajab esmaabi, helistage EMÜ Väikeloomakliiniku telefonil!

Päevasel ajal (09.00 - 20.00): +372 731 3224.
Öövalveperioodil (20.00 - 09.00): +372 503 3878.

NB! Tingimata on vajalik ette helistamine, et tagada kliinikupoolne parim valmisolek ja anda vajalikku nõu juba enne kliinikusse saabumist. Päevasel ajal Teie kõnele vastab registraator, öövalve ajal valvearst. Parimaks koostööks palume vastata võimalikult konkreetselt esitatavatele küsimustele ning järgida registraatori/arsti juhiseid. Esmase küsitluse põhjal registraator/arst otsustab, kas on tegu viivitamatu esmaabi vajava patsiendiga või tema seisund lubab oodata plaanilise vastuvõtuni. Juhul kui patsientide vool on suur, võib juhtuda, et Teid suunatakse teise kliinikusse, kus parasjagu esmaabi osutamine on võimalik. Ette teavitamata kliinikusse saabumine ei taga looma vastu võtmist.

Kiireloomulist abi vajavad seisundid

 • löök autolt
 • hingamispuudulikkus, lämbumine
 • tugev verejooks
 • krambid
 • teadvuseta olek
 • äkktekkeline kõhupiirkonna suurenemine, jätkuv tulemuseta oksendamine
 • kuumarabandus, alajahtumine
 • mürgistus (nt rotimürk, antifriis, humaanravimid)
 • allergiline reaktsioon (nt putuka nõelamine, rästikuhammustus, tundlikkus ravimile)
 • poegimisraskused
 • urineerimisraskused
 • äkktekkeline liikumisvõimetus

Juhul, kui Teid suunatakse EMÜ Väikeloomakliinikusse teisest loomakliinikust, siis on etteteavitamine kohustuslik kas Teie või suunava kliiniku poolt. Sellises olukorras palume saatvast kliinikust võtta kaasa haiguslugu koos eelnevate uuringute tulemuste ning määratud või teostatud raviga.

Erakorralises vastuvõtus teostakse loomale hädavajalikud menetlused, mis on vajalikud sõltuvalt looma seisundist. Kriitiliste patsientide puhul on esmane eesmärk looma seisundi stabiliseerimine ja monitoorimine ning alles seejärel teostada täiendavaid uuringuid. Loomaarstil ei ole kohustust teostada uuringuid, mis ei mõjuta kriitilises seisundis looma ravi antud hetkel.

Hinnakiri

 • Erakorralise visiidi tasu nädalasisestel aegadel (E-R, 09.00 – 20.00), nädalavahetusel (L ja P) ja pühade ajal 40 eurot.
 • Visiiditasu öövalveperioodil (20.00 – 09.00) 60 eurot.
 • Statsionaaritasu (12 tundi) on 25 eurot ning hinnale lisanduvad kõik vajalikud ravimid ja abimaterjalid.
 • NB! Öövalveaegadel (20.00 – 09.00) ning nädalavahetusel ja pühade ajal kehtib protseduuridele juurdehindlus 50%.
 • Visiiditasu sisaldab vastuvõttu, registreerimist, esmast patsiendi kliinilist ülevaatust, konsultatsiooni ning vajadusel ka edasiste uuringute ja protseduuride hinnakalkulatsiooni.
 • Teenuste eest tasutakse sularahas või kaardimaksega. NB! Öisel ajal on võimalik tasuda ainult kaardiga!
 • Eraisikutele ülekandearveid ei väljastata! Organisatsioonide (nt riigiasutused, varjupaigad) puhul on ülekandearvete tegemiseks vajalik eelnev kokkulepe kliinikuga.