Sarvkesta haavandite ravi hobustel (haiglaravi rasketel juhtudel)

Kõigil loomadel, kellel esineb silma kissitamine, pisarvool ja silmapõletik, välistatakse sarvkesta haavandit. Pindmised ja väiksed haavandid paranevad sageli 1-2 nädala jooksul antibiootikume sisaldavate silmatilkade või salvide abil. Sügavad ja ulatuslikud haavandid vajavad intensiivsemat ja pikaajalist ravi mitme erineva ravimiga  iga 2-4 tunni tagant ööpäevaringselt. Ravi läbiviimiseks jäetakse hobune kliinikusse, paigaldatakse lau alla spetsiaalne süsteem, mis võimaldab sageli ja valutult manustada silma vajalike ravimeid. Ravikuur kestab 4-9 nädalat.

Silmaproteesi paigaldamine (intraskleraalne protees)

Kui esineb silmavalu ja püsiv ravimatu nägemise kadu, nt glaukoomi korral, valu leevendamiseks ning lemmiku elukvaliteedi parandamiseks peab silma eemaldama  või paigaldama proteesi.

Silma protees annab kosmeetiliselt parema tulemuse, ning  loom saab liigutada silma ja pilgutada.

Intraskleraalne protees on mustast silikoonist kuulike, mis vastab looma normaalse silma suurusele. Protees paigaldatakse silma sisse läbi silma skleerasse tehtava ava. Seejures säilivad looma laud, konjunktiiv, sarvkest.  Operatsioon toimub üldanesteesias. Operatsioonile järgneb põletikuvastane järelravi 3-6 nädala jooksul. Operatsioonijärgselt silm kohaneb proteesiga, tekib sellele perioodile ootuspärane põletik: sarvkest läheb hallikas-punaseks, konjunktiiv turse ja punetavaks, võib esineda mõningane silma kissitamine. Need tunnused lahenevad järk-järgult. Lõpptulemusena sarvkest jääb hallikaks ja edaspidi ajaga muutub pruuniks, punetus ja valu kaovad.

Proteesi võib paigaldada kassile, koerale ja hobusele.

Võimalikud tüsistused: proteesi eemale tõukamine, krooniline ravile mitte alluv põletik ja valu. Tüsistused on väga harva esinevad. Tüsistuste esinemisel peab otsustama silma eemaldamise kasuks.