Hetkel ei pakuta teenust Eesti Maaülikooli väikeloomakliinikus.
Füsioteraapiat pakub ainsana Eestis praegu Erivet kliinik Tallinnas.
Vabandame ebamugavuste pärast.
Loomade füsioteraapia
Füsioteraapial on oluline roll paranemises, valu vaigistamises ja taastusravis pärast vigastust, haigust või operatsioone. Ka on füsioteraapiast abi krooniliste, pikaajaliste probleemide korral ning on näidanud oma tõhusust east tulenevate probleemide leevendamisel. Füsioteraapia aitab säilitada ja parendada jõudu ja liikuvust, taastada optimaalseid liikumismustreid ja soodustab kardiovaskulaarse süsteemi toimimist.
Kuidas broneerida vastuvõtuaeg füsioterapeudi juurde?
Tervete loomade puhul pole saatekiri vajalik, aja saab broneerida läbi kliiniku registratuuri. Kui Sinu lemmikul on aga terviseprobleem, on vajalik suunamine arstilt. Arst paneb diagnoosi, hindab looma seisundit ning füsioteraapia vajaduse. Lisaks määrab ravi kui selleks on näidustus.
Kui tuled vastuvõtule
Kui Sinu lemmik on varasemalt käinud mujal kliinikus, palun saada tema haiguslugu juba aegsasti enne visiiti aadressile: loomakliinik@emu.ee.
Enne visiiti võiks loom olla paar tundi söömata. Kui Su loomal on lemmikmaiused (või mänguasi) millega teda motiveerida, võta need kaasa. Samamoodi: kui esineb toidutalumatust on oma maiused kindlam valik. Füsioteraapia kabinetis on maiused olemas, aga kõigile ei pruugi need alati mokkamööda olla.
Füsioteraapia protsess
Esimesel visiidil teostatakse füsioterapeutiline hindamine, kus füsioterapeut uurib omanikult varasemate ja käesoleva mure kohta, vaatab looma liikumist, palpeerib tema lihaseid ja hindab liigeste liikuvust. Kui loom on esimesel visiidil väga ärev või kartlik, võidakse põhjalikum ülevaatus ka järgmisesse visiiti lükata.
Hindamisel leitu põhjal pannakse koos omanikuga paika eesmärgid ja lepitakse kokku edasise füsioteraapiaplaani osas. Füsioteraapia on alati koostöö omaniku, looma raviarsti ja füsioterapeudi vahel. Omanikul on kogu protsessis väga oluline osa ning sellega tuleb arvestada, sest näiteks krooniliste või mõningate skeletilihaskonna probleemide korral võib taastumisprotsess olla mitmeid kuid pikk.
Füsioteraapia meetodid
-
Olulisim füsioteraapia meetod on terapeutiline harjutus ehk teisisõnu aktiivne liikumine. Püüame leida iga patsiendi jaoks just tema võimetele sobiva ja eesmärkideni viiva harjutuste kava. Olgu selleks siis loomupäraste asendite uuesti õppimine ja hoidmine või keerulisemad harjutuste kombinatsioonid: just kehaline aktiivsus on taastumisel olulisim. Koormuse järkjärguliseks tõstmiseks saame abiks võtta tasakaalulaudu ja –patju, tõkkeid, jooksulinti jne.
Füsioterapeut juhendab ka omanikku kuidas ja kui tihti harjutusi kodus läbi viia ning mida oma lemmiku juures silmas pidada.
-
Manuaalteraapia: siia kuuluvad nii massaaž kui ka passiivsed venitused ja passiivsed liigesliikuvusharjutused, liigesmobilisatsioonid. Lisaks oskab füsioterapeut ära kasutada looma loomulikke reflekse, et stimuleerida aktiivset lihastööd.
-
Füüsikalise ravi meetodid: laserravi, elektriravi (TENS ja EMS), terapeutiline ultraheli, sooja- ja külmaravi.
Kas minu lemmik vajab füsioteraapiat?
Kui Sa ei ole kindel, kas füsioterapeut saab aidata või peaksid enne pöörduma loomaarsti vastuvõtule, kirjuta julgelt: loomakliinik@emu.ee