Kasside poegimine

Keskmine tiinusaeg kassil on 63-66 päeva, kõikumisega 52-71 päeva. Tiinuse aeg on lühem suurte pesakondade puhul.

Tiine loomaga on soovitatav tulla loomakliinikusse poegimiseelsesse kontrolli alates tiinestumise 45. päevast. Visiidil kontrollitakse looma üldseisund, antakse soovitused ning teostatakse loomale röntgenuuring, vajadusel ka ultraheli.

Miks on röntgenuuring vajalik?

Uuringut on soovitatav teostada selleks, et teada saada kui suur pesakond on tulemas. Samuti aitab röntgen hinnata loodete suurust ning asetust. Eriti oluline on see väikeste pesakondade korral, kus pojad võivad olla suured ning poegimine raskendatud. Ultraheliuuringus hinnatakse poegade südametööd. Üksnes ultraheli ei ole piisav poegade arvu loendamiseks, kuna loodete liikumisega võib lugemine olla raskendatud; seetõttu soovitame alati teostada ka röntgeni. Muretsema ei pea röntgenkiirguse osas: ühe pildi teostamiseks kasutatakse väga väikest kiirgust, mis ema ega poegi ei kahjusta.

Poegimisaja lähenemine

Enne oodatavat poegimist tuleks võimaldada kassile rahu ja valmistada talle ette poegimiseks soe ja pehme pesa näiteks suuremasse korvi või kasti ja paigutada see varjulisse kohta. Oluline on, et kassil oleks aega uue pesaga harjuda.Viimasel tiinusnädalal võib täheldada muutusi kassi senises käitumises. Kass, kes siiani hoidis pigem omaette, otsib nüüd inimese seltskonda või vastupidi, seni seltsiv kass otsib vaikset pimedat ja sooja kohta poegimiseks. Tiinuse lõpus toimub langus nii looma aktiivsuses kui ka söögiisus. Vaagnasidemete ja kõhulihaste toonus langeb poegimise lähenedes ning udara areng intensiivistub. Nisad muutuvad roosaks ja umbes 24 tundi enne sünnitust ilmub nisadesse piim. Sarnaselt koerale tuleks mõõta ka kassi kehatemperatuuri viimastel tiinusnädalatel. Kehatemperatuuri langus 0.5 - 1ºC ca viitab sünnituse algusele 12 tunni jooksul.

Poegimine

Sünnituse esimene järk kestab 2-12 tundi. Selle aja jooksul muutub pesa tegemise kirg väga intensiivseks, kass on rahutu ja võib näuguda. Mõnikord käib kiisuema mitu korda rahutult liivakastis ilma, et seal roojaks või urineeriks. Lõpuks seab kass end talle sobivas kohas sisse, isegi kui see pole ettenähtud pesa, laske kassil rahulikult sinna edasi jääda.

Sünnituse teises järgus toimub kassipoegade väljutamine. Esimene kassipoeg sünnib tavaliselt 5 – 60 min pärast kõhupressi töölehakkamist, kauem läheb aega esmaspoegijatel. Esimese kassipoja väljutamisega võib kaasneda ka vali näugumine. On täiesti normaalne, et osad kassipojad sünnivad pea ees ja teised jalad ees. Järgmised kassipojad sünnivad 5-60 minutiliste intervallidega.

Pärast iga kassipoja sündi lakub kass poega ja eemaldab lootekestade jäänused ning närib läbi nabaväädi. Kui ema seda ei tee, tuleb omanikul vabastada kassipoeg lootekotist, tema hingamisteed puhastada (õrnalt imedes) ja kiisupoeg rätikuga kuivaks hõõruda. Selline vastukarva hõõrumine stimuleerib ka kassipoja hingamist. Nabaväät seotakse niidiga umbes 2 cm kauguselt kassipojast ja seejärel lõigatakse läbi kassiema poolsest küljest. Kui tundub, et kassiema püüab nabavääti liiga lähedalt läbi närida, sekkuge ja tehke seda ise õigelt kauguselt. Liiga lähedalt nabaväädi läbilõikamine võib viia põletiku tekkeni ja hullematel juhtudel isegi surmani.

Loodete väljutamisel on näha häbemest tumepruuni nõret, mis pärineb platsentast. Kass võib vahepeal tõusta, ringi liikuda ning puhastada oma häbemepiirkonda. Arvatakse, et sellised liikumised suurendavad kõhupressi ja aitavad kaasa loodete väljutamisele.

Kokku kestab teine sünnitusjärk umbes 6 tundi. Mõnikord võib esineda isegi tunde kestvaid pause, mille jooksul kassipoegi ei sünni ja seega võib väljutusjärk pikeneda isegi kuni 24 tunnini.

Sünnituse kolmandas järgus toimub platsenta täielik väljutamine. Platsenta väljutatakse kas pärast iga kassipoja sündi või pärast 2-3 poja ilmaletulekut. Kahe tunni möödudes kassipoegade sünnist, peab olema lõppenud ka platsenta väljutamine. Nii nagu koer sööb ka kass oma platsenta ära.

Pärast poegimist

Kassiema hakkab poegade eest hoolitsema, kui seda ei juhtu tuleb omanikul hankida piimaasendussegusid ja kindlasti konsulteerida ka loomaarstiga.

Millal konsulteerida loomaarstiga?

  • Kui oodatav poegimistähtaeg on möödnunud ja kutsikad/kassipojad pole sündinud.
  • Veterinaariga tasub konsulteerida, kui kutsikate sündimise vahe venib pikemaks kui 3 tundi või kui puuduvad väitused.
  • Kui on näha, et toimuvad tugevad regulaarsed väitused, kuid kutsikas/kassipoeg ei sünni poole tunni jooksul.
  • Häbemest eritub rohekaspunast või pruuni nõret ja ühtegi kutsikat pole 2-4 tunni jooksul sündinud.
  • Looteveed on eritunud üle 2-3 tunni tagasi, kuid kutsikad pole sündinud.
  • Emaloomal tõuseb palavik ja ta on apaatne ning samal ajal kestavad tuhud.

Mida loomaarsti juures tehakse?

Kui on vaja minna loomaarsti juurde, paiguta kutsikad/kassipojad sooja pehmesse pessa (korvi/kasti). Lisaks pane sinna soojaveepudelid.

Loomaarst vaatab looma üle ja hindab tema tervislikku seisundit. Kindlasti tehakse ka röntgen või ultraheliuuring ning pannakse paika edasine tegevusplaan-kas kutsuda tuhud esile või teostada keisrilõige.