Kõhulahtisus

Kõhulahtisus on nii omanikele kui lemmikloomadele ebameeldiv kliiniline tunnus, mis võib olla ka eluohtlik. Kõhulahtisusel võivad olla erinevad algpõhjused ning nendest sõltub ka loomale suunatud diagnostika ja ravi.

Mis põhjustab kõhulahtisust?

Lihtsustatuna võib öelda, et kõhulahtisus tekib kui looma peen- ja/või jämesoole normaalne funktsioon on häiritud. See võib olla tingitud toidu seedimise või imendumishäirest; soolestiku liigsest vedeliku tootmisest; suutmatusest liigset vedelikku imenduda; kiirenenud soole motoorika.

Kõhulahtisus võib olla nii esmane (primaarne) kui ka teisene (sekundaarne).

ESMASED (PRIMAARSED)

TEISESED (SEKUNDAARSED)

Äkiline dieedi muutus

Stress

Võõrkeha; mürgistus

Kuumarabandus

Ravimite kõrvaltoime

Teiste organsüsteemide haigused

Nakkushaigused: parasiidid, viirused, bakterid

Kasvajalised protsessid

Diagnostika ja ravi loomakliinikus

Igale patsiendile koostatakse diagnostika- ja raviplaan vastavalt tema seisundile, kuid peamised diagnostika meetodid on järgnevad:

  • Röntgenuuring: hindamaks organsüsteemide seisundit; röntgenkontrastsete võõrkehade esinemist
  • Hematoloogiline vereproov: põletiku hindamiseks
  • Biokeemiline vereproov: vereproovis hinnatakse erinevate organsüsteemide funktsiooni
  • Roojaproov: on näidustatud parasiitide diagnoosimiseks
  • Ultraheliuuring: võimaldab hinnata organsüsteemide struktuuri, soolte motoorikat (liikuvust), tuvastada mitte-kontrastseid võõrkehasid
  • Kiirtestid: on mõeldud erinevate haiguste/haigustekitajate diagnostikaks.

Raviplaani kuulub tavaliselt vedelikteraapia, et taastada kõhulahtisusest tingitud vedelikukadu, kergesti seeduv toit, probiootikumid, mis aitavad soolesisul taastada oma normaalne struktuur. Vastavalt algpõhjusele korrigeeritakse ka raviplaani.

Mida teha lemmikuga kodus?

Kui teie lemmikul on tekkinud kõhulahtisus, kuid tema üldenesetunne on hea, siis võib alustada esmaste vahenditega looma abistamist.

Kontrollige üle, millal on viimati lemmik sai ussirohtu. Kui sellest on möödas 3 kuud, siis on soovitatav teostada uus kuur. Kassipoegade ja kutsikate puhul on soovitus anda ussirohtu igakuiselt kuni 6- kuuseks saamiseni.

Kergesti seeduv toit: keedetud maitsestamata nahata kanafilee koos riisitõmmisega. Lemmiklooma apteekides ning loomakliinikutes on müügil ka erinevate firmade spetsiaalsed mao- ja soolestikuprobleemidele suunatud toidud.

Probiootikumid: on mõeldud toidulisandina kõhulahtisuse korral. Probiootikumid aitavad soole normaalsel mikroflooral taastuda ning siduda vedelat roojamassi.

Kergemad seedehäired taanduvad 1-3 päevaga.

Juhul kui looma enesetunne halveneb või lisandub oksendamine või roojas on märgata värsket verd, siis tuleks kindlasti võtta ühendust lähima loomakliinikuga edasiste juhiste saamiseks. Eriti ettevaatlik tuleks olla noorte kassipoegade ja kutsikatega, kelle seisund võib kiiresti muutuda ohtlikuks!