Prindi see leht

LOOMADE FÜSIOTERAAPIA

Loomade füsioteraapia on ülemaailmselt olnud tunnustatud juba pea 25 aastat, olles väärtuslik lisameetod pidevalt arenevale veterinaarmeditsiinile. Eestis on teema muutunud aktuaalsemaks viimase mõne aasta jooksul. Üldised loomade füsioteraapia eesmärgid, nii suur- kui väikeloomade puhul on liikuvuse, funktsiooni ja iseseisvuse säilitamine ning suutlikkuse parandamine.

Füsioteraapial on oluline roll paranemises, valu vaigistamises ja taastusravis pärast vigastust, haigust või operatsioone. Lisaks on füsioteraapia oluline krooniliste, pikaajaliste probleemide korral ning on näidanud oma tõhusust east tulenevate probleemide leevendamisel. Füsioteraapia aitab säilitada ja parendada jõudu ja painduvust, taaastab normaalseid liikumismustreid ja soodustab kardiovaskulaarse süsteemi toimimist.

Kõik menetlused põhinevad füsioterapeutilisel hindamisel. Iga looma hinnatakse individuaalselt: anamnees, vaatlus, palpeerimine, liigesliikuvuse ja liikumise hindamine. Lähtuvalt varasemast diagnoosist ja hindamisest selgitatakse välja mis põhjustab antud funktsioonihäiret. Näiteks võib normaalne liikumine olla häiritud kui pehmetes kudedes on valu, kui lihased on nõrgad või ülepinges. Kui jätta need probleemid tähelepanuta, tekivad kompensatoorsed liigutused, mis ajapikku probleemi veelgi süvendavad.

Füsioteraapiaplaan pannakse paika koostöös omaniku ja raviarstiga. See võib sisaldada pehmekoe- ja liigesmobilisatsioone, füüsikalise ravi meetodeid, terapeutilist harjutust ja kodujuhiseid omanikele.

 

MILLISEID MEETODEID KASUTAME EMÜ VÄIKELOOMAKLIINIKUS?

MANUAALTERAAPIA

Niiöelda "käed-külge" tehnikad, mille eesmärgiks on leevendada lihaspingeid- ja spasme ning nendest tulenevat valu. Siia kuuluvad ka passiivsed venitused ja passiivsed liigesliikuvusharjutused, liigesmobilisatsioonid. Lisaks oskab füsioterapeut ära kasutada looma loomulikke reflekse, et stimuleerida aktiivset liigesliikuvust.

FÜÜSIKALISE RAVI MEETODID

Siia kuuluvad laser, terapeutiline ultraheli, elektriravi TENS ja EMS, sooja- ja külmaravi.

Laserravi kasutatakse valu leevendamiseks nii pehmekoe kui liigeste puhul. Lisaks on laseril kudede paranemist soodustav mõju, põletikuvastane toime. Laserit kasutatakse ka haavaravis.

Terapeutilist ultraheli kasutatakse pehmete kudede süvasoojendamiseks: nii saab käsitleda lihaskontraktuure ja vana armkudet tõhusamalt.

TENS elektriravi kasutatakse valu leevendamiseks valuvärava kontrolli teooria põhimõttel.

EMS elektriravi stimuleerib lihaskontraktsiooni ja on hea vahend lihaskõhetuse, halvatusnähtude ja madala lihastoonuse korral.

TERAPEUTILINE HARJUTUS

Terapeutiline harjutus on olulisim füsioteraapia meetod. Kasutatakse:

  • aktiivseks mobiliseerimiseks;
  • jõutreeninguks;
  • kehatüvelihaste treeninguks;
  • tasakaalu ja koordinatsiooni parandamiseks;
  • propriotseptsiooni parandamiseks;
  • kõnnitreeninguks;
  • funktsionaalsete liigutuste uuestiõppimiseks;
  • sportkoerte võimekuse parandamiseks.

KUIDAS BRONEERIDA VASTUVÕTUAEG FÜSIOTERAPEUDI JUURDE?

Tervete koerte puhul pole saatekiri vajalik, aja saab broneerida läbi kliiniku registratuuri.

Kui Teie koeral on terviseprobleem, on alati vajalik saatekiri ja suunamine arstilt. Arst paneb diagnoosi, hindab looma seisundit ning füsioteraapia vajaduse. Lisaks saab määrata ravi kui see vajalik on.