Kasside idiopaatiline kusepõiepõletik (FIC)

KASSIDE IDIOPAATILINE KUSEPÕIEPÕLETIK (ingl. k. Feline idiopathic cystitis; FIC)

Kasside alumiste kuseteede haigus (ingl. kl. Feline lower urinary tract disease; FLUTD) on termin, millega kirjeldatakse seisundeid, mis võivad mõjutada kusepõit ja/või kusitit kassidel.

Kuigi paljud haigused võivad alumisi kuseteid mõjutada, kannatavad suur osa kasse haiguse all, millel puudub selge algpõhjus: kasside idiopaatiline kusepõiepõletik (FIC). Antud haigusel on palju sarnasusi inimeste „interstitsiaalse kusepõiepõletikuga“, kuid peamine sarnasus on selles, e haigust on raske hallata ning kontrolli all hoida.

Arvatakse, et ligi 2/3 FLUTD juhtumitest on tingitud idiopaatilisest kusepõiepõletikust.

FIC kliinilised tunnused

 • Düsuuria - raskendatud, valulik urineerimine (kass kräunub ebamugavusest, kui käib kastil)
 • Pollakisuuria - sagedane urineerimine (kass käib tihti kastil, teeb väikeseid koguseid või ei tule üldse uriini).
 • Hematuuria - veri uriinis
 • Periuuria - ebatavalistesse kohtadesse, mitte liivakasti urineerimine
 • Sagenenud sabaaluse piirkonna lakkumine ja puhastamine

Isastel kastreeritud kassidel võib tekkida tugeva põletiku, mehhaanilise takistuse või kusitilihaste spasmi tulemusena täielik alumiste kuseteede sulgus. Selle tulemusena ei saa uriin väljuda ja põis täitub liigselt.

Sellistel kassidel võib esineda lisaks eeltoodud kliinilistele tunnustele:

 • Rahutus, ei saa paigal istuda, lamada
 • Kõhtu katsudes tunda tugevat, pinges põit
 • Kiirenenud hingamine, suu avatud hingamine
 • Võivad tekkida ka isutus, iiveldus, oksendamine,
 • Loidus

Kassiga, kes ei ole võimeline urineerima, tuleb pöörduda koheselt kliinikusse, sest see võib osutuda eluohtlikuks seisundiks!

FIC diagnoosimine

Oluline on märkida, et hetkel ei ole spetsiifilist testi, millega oleks võimalik diagnoosida FIC-i. Antud diagnoos pannakse pärast teiste FLUTD põhjuste välistamist. See tähendab, et kassidele tuleks teostada:

 • Uriini analüüs ning uriiniproovi külv bakteritele
 • Kusepõie ja- teede röntgen (vajadusel kasutatakse kontrastainet)
 • Kusepõie ja- teede ultraheli uuring

Kui FLUTD teised algpõhjused on välistatud, siis võib loomal diagnoosida kasside idiopaatilise kusepõiepõletiku- FIC sündroomi.

FIC kassidel võib uriiniproovis esineda vere- ja põletikurakke tuvastamata algpõhjusel (näiteks kuseteede/põie kivid; põletikuline protsess nakkuse tõttu). Sageli leitakse uriiniproovis ka kristalle (struviidid; kaltsiumoksalaadid). Kuid need kristallid ei ole kusepõiepõletiku algpõhjuseks ning neid võib esineda nii FIC kui ka normaalsete kasside kontsentreeritud uriiniproovis.

Mis põhjustab FIC sündroomi?

Idiopaatiline kusepõiepõletik e FIC on definitsiooni järgi teadmata põhjusega haigus. Siiski on haigestunud kassidel tuvastatud mitmeid kõrvalekaldeid, mis võivad seonduda haigusega.

Kahjustunud kusepõie limaskest. Kusepõie sisepinda katab mukoosne kiht, mis koosneb glükosamiinglükaanidest (GAG), mis kaitseb kusepõie seinas paiknevaid tundlikke rakke. Kassidel, kellel on FIC, on leitud, et GAG kiht on kahjustunud ning puudulik. See võimaldab uriinis olevatel ärritavatel ühenditel kahjustada kusepõie seina rakke, põhjustades haavandumist, ärritust ning põletiku arenemist.

Neurogeenne põletik. Kusepõie seinas asuvaid närve võivad kahjustuda ärrituse tagajärjel või otse ajust tulenevate signaalide tõttu (näiteks stress). Närvide stimuleerimisel vabanevad neurotransmitterid, mis võimendavad valu ning põletikku.

Stress. Paljudel FIC kassidel on haiguse vallandumise eelselt esinenud stressirikas episood. Sageli võib stressi põhjustada ka väikesed muutused: nt konflikt pere teise loomaga; pidulikum üritus kodus; kassiliiva vahetus jne.

Ebanormaalne stressi vastus. On leitud, et FIC kassidel toodetakse organismis nn “stressi hormoone” ebanormaalsetes tasemetes, mistõttu ei reageeri nende organism normaalselt stressi situatsioonidele.

Mainitud faktorid on üksnes mõned võimalikud põhjused kasside idiopaatilisele kusepõiepõletikule. Hetkel on täpne haiguse arenemise mehhanism teadmata.

Kasutatavad ravimid ja toidulisandid

Valuvaigistid: kasside idiopaatiline kusepõiepõletik on valulik haigus, seega ägedates episoodides ning kui loom väljendab ebamugavust, siis on kassidele näidustatud loomaarsti poolt välja kirjutatud loomadele mõeldud valuvaigistid.

Antidepressandid: kõrvaltoimete esinemise tõttu hoiatakse neid varuvariandina kassidele, kellel on väga tõsised haigestumised.

GAG toidulisandid: glükosaminoglükaani kihi kahjustumise tõttu võib mõningatel juhtudel olla kassidele kasulik GAG toidulisandite kasutamine.

Keskkonna rikastamine ja stressi alandamise kihta loe siit.

Prognoos

Keskkonna rikastamise ja vee tarbimise suurendamisega on võimalik vähendada kasside igavust ning stressi ning seetõttu võib nende kliiniline seisund märgatavalt paraneda. Raskematel juhtudel on haigust keerulisem kontrolli alla saada. Praegused uuringud näitavad, et ligi 50% kassidel on FIC episoodid korduvad.

Kasutatud materjal